Agario Nasıl Oynanır ve Etkin Oyun Taktikleri

Agario Miniclip tarafından geliştirilmiş 2015 yılında piyasa sürülen ve Miniclip en çok oynanan internet oyunudur.

Oyunda amacınız çevrenizde bulunan yemleri yiyerek büyümek ve diğer sizden küçük oyuncuları bölünerek yutmaktır.

Oyuna Başlamak

Oyunu başlamak için agar.io sitesine giderek açılan ilk sayfada karşınıza çıkan pencerede ziyaretçi olarak (Play as guest) oynayabilir veya sosyal ağlardan birisi ile giriş yaparak oynayabilirsiniz.

Agario Sosyal Ağ Giriş Yerleri

Ziyaretçi olarak oynadığınızda skin seçimi yapamaz, toplam puanlarınızı kayıt ettirmez, sadece oyun tuşlarını kullanarak sade bir oyun oynarsınız.

Sosyal ağlardan girdiğinizde coins (para) kazanabilir, skin seçimi yapabilir, paranız ile diğer skin alabilir ve her oyun sonunda puanlarınızı kayıt ettirerek level yani seviye, seviye oyunu oynayabilirsiniz.

Agario seviye (level) hakkında bilgi sahibi olmak için Agario Seviyeleri (Leveller) ve Toplam Gereken Puanlar sayfasına giderek seviyelerin puanları hakkında detaylandırılmış konuyu okuyabilirsiniz.

Tuşlar

W Tuşu: Yem atar, veya dikeni büyüterek karşı oyuncuyu patlatmaya yarar.

Space Tuşu: Oyun esnasında bölünme, karşı oyuncudan büyükseniz yemenizi veya 16 parçaya bölünerek diken toplamanızı sağlar. Bölünme işleminden sonra hücreleriniz kaça bölündüyseniz belli bir süre içerisinde hepsi tekrar birleşecektir.

Mouse Fare: Fare ile oyun esnasında sağa sola hareket ederek gezebilir aşağı veya yukarı çıkabilirsiniz.

Oyun Listesi: Oyun listesi sitenin hemen sağ üst köşesinde yer alır burada 1. oyuncudan 10. sıradaki oyuncuyu gösterirken en alta sizin kaçıncı olduğunuzu gösterir. Yem yedikçe veya düşman yedikçe puanınıza göre sıralamanız yükselecektir.

Oyun Taktikleri

Oyun oynarken ilk başlarda çevrenizde bulunan yemleri yemeli ve büyük oyunculara fazla yaklaşmamalısınız. Oyuna yeni başladıysanız oyunun köşeleri doğru gitmeye çalışın genelde köşede büyük oyuncular olmaz ve alan köşelere fazla giden olmadığından orada daha fazla yem bulabilirsiniz.

Bu şekilde köşelerdeki yemleri toplayın bu yemler size yaklaşık 3 dakika içerisinde 1000 mass kadar toplamanıza neden olacaktır. Bu mass seviyesine yakın veya üzerinde iken ortalara doğru giderek büyük oyunculara fazla yaklaşmadan kendinize bir ortak bulmaya çalışın.

Oyunda özellikle son 8 ay içerisinde bir çok oyuncu klan kurduğundan bilende, bilmeyende oyunu ortak oynamaktadır. Karşınıza 4, 5 veya 6 kişilik clan ortakları çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple ortak bularak karşı rakibinize ortak olduğunuzu gösterebilirsiniz. Genelde oyunda ortak olmayanlara diğer oyuncular daha çok saldırır ve bilmeyen oyuncular ise ortak olan diğer oyuncular beni yer korkusu ile üzerinize gelmezler.

Ortak buldunuz burada dikkat etmeniz gereken taktikler var bunlar ise önemli ve uymanız gereken taktiklerdir. Karşı ortağına elinizden geldiği kadar az w ile yem atın. W ile yem atarken sizden 10 mass çıkarken karşı ortağınıza 7 veya 8 mass gitmektedir buda sizi çok yem atmadan dolayı kısa süre erimenizi sağlayacaktır. Yemleri az ve gereksiz atmayın.

Küçük rakiplere ve sürekli bölünmeyin sıklıkla bölünerek ortağınıza verdiğinizde çok fazla mass kaybetmenize zamanla erimenize yani küçülmenize neden olur. Bunun yerine küçük rakipleri görmezden gelerek ortağınız ile sakin bir şekilde yem toplayarak boyutunuza yakın olan kullanıcıları ortağınızın bölünerek size vermesi sonucu yemeye çalışın.

Oyunda ortağınız ile belli bir mass puanını geldiğinizde mesela 4000 mass gibi space ile 16 parçaya bölünerek çevrenizde bulunan dikenleri yiyin. Dikenleri yemeniz için yeme işlemi yapacağınız hücreniz 140 mass üzeri olması gerektir. Burada bölündüğünüzde en büyük hücreniz hangisi ile onla diken toplamalısınız. Diken toplama işleminde ortağınızdan fazla uzaklaşmadan birleşemeye yakın verebilecek şekilde oynaya özen gösteriniz.

Oyun sırasında diğer oyuncuları diken atarak patlatmayı deneyin. Diken attığınızda oyuncuya diken değdiği anda 16 parçaya bölünür orta parçası büyük diğer parçaları ise ufak olacaktır bu şekilde karşı rakibi daha kolay yiyebilirsiniz.

Agario Oyunundan Görünüm

Oyundan görünüm ile oyunu bir de bu şekilde anlatmaya çalışalım. Ortada bulunan canavar görünümlü skinli şu anda yem topluyor ve ortakları onun yem toplaması bekliyor. Listede dikkat ederseniz EU, GO ve W’YO yazılarını göreceksiniz bu o klanda oynayan kişilerin clan adı ve oyun nickleridir.

Yeni oyuncu veya oynamayı bilmeyen oyuncu iseniz tavsiyemiz clan grubuna katılmanız olacaktır. Oyunda solo yani tek oynayan çok az ve bunlar profesyonel oyunculardır. Sizde profesyonel oynamayı öğrenene kadar diğer oynamayı bilmeyenler gibi clan grubuna katılarak taktiklerinizi geliştirebilirsiniz.

Bir agar.io oyununda çok clan grubu bulunmaktadır. Clan gruplarını nicklerinden anlayabilirsiniz. İsminin başında clan grubunun adı yazar mesele TSK, AS, MAT, WİN ve benzeri gibi bu kişilerin Skpye adresini alarak gruba sizi katmalarını isteyebilirsiniz. Hem de bu şekilde farklı, farklı kişiler ile tanışırsınız.