Kawaks Emülatör için Roms Klasörüne Rom Oyun Nasıl Yüklenir? Resimli Anlatım

Kawaks Emülatör için roms klasörünün içerisine rom dosyasını nasıl yükleyeceğinizi dair bilgiyi buradan sizlere vereceğiz. Daha rahat anlamanız için resimler ile gösterdik.

Kawaks programı site içerisinde veya başka bir kaynaktan indirirken sıkştırılmış halde indiririsiniz. Bu dosyayı Winrar ile açabilirsiniz. Kawaks programı açtıktan sonra rakamla 1 yazan yerde ki gibi gözükecektir. Rom dosyasından bahsetmiyoruz oyunların rom dosyalarını açmayacaksınız.

Kawaks Emülatör Türkçe Roms Klasörüne Yükleme

Kawaks emülatör programını açacaksınız. Oyunların rom dosyaları indirdiğiniz şekilde açılmadan yüklenmelidir, bu hususa dikkat ediniz.

Bu klasöre girerek rakamca resimde 2 yazan roms klasörüne gidiyorsunuz. Roms klasörü oyunun çalışması için rom dosyalarını atacağımız klasördür. Oyunların rom dosyaları sadece buraya yüklenmelidir.

Roms klasörünü açtıktan sonra en önemli yere geliyorsunuz. Rom dosyası resim de 3 yazan yer eğer cps1 ise cp1 klasörünün içerisine, cps1 ise cps2 klasörünün içerisine Neo Geo rom ise neogeo klasörünün içerisine yükleyeceksiniz.

Eğer indirmiş olduğunuz rom dosyasını cps1, cps2 veya Neo Geo olduğunu bilmiyorsanız. Kawaks programını açtığınızda üst menüden load Türkçe ise yükle menüsüne gittiğinizde oyun listesi açılacaktır. Burada örnekte Ganryu oyunu listede bulunuz. Harge göre sıralar g harfine bastığınızda g harfi ile alakalı oyunlar gelir.

Kawaks Emülatör Listesinden Bakarak Roms Klasörünü Öğrenme

Gördüğünüz gibi Ganryu oyununu ganryu.zip dosyasını neogeo klasörüne yüklediğimizde oyun çalışacaktır. Anlaşılmayan bir yer veya yapamadığınız bir işlem olursa alt taraftan bize sorabilirsiniz.

Yükleme işleminden sonra Kawaks emülatörünü çalıştırdığınızda Ganryu oyunu doğru klasör içerisine yüklendiğinden oyun aktif olacak size üzerine dokunduğunuzda oyun açılacaktır.

Oyun için Rom Dosyası Salt Okunur Olmamalı

Bazen rom dosyası salt okunur olabilmektedir. Rom dosyası çalışmazsa, rom dosyası üzerinden fare ile sağa tıklayarak öznitelikler karşında salt okunur seçimini pasifleştiriniz.

Yorum Yazın

Üyeliksiz direk yorum yazabilir, oyun konusu hakkında moderatörlere soru sorabilirsiniz. Site moderatörleri sorunuzu gün içinde cevaplayacaktır.

10 Yorum

 1. Kenan Av 25 Temmuz 2021 Yanıtla

  Dostum indirdiğim oyunları bazıları görünüyor bazıları görünmüyor. Aynı oyunların 3 dosyayada attım ama nedense görünmüyor kawaksın sürümü ile alakalı olabilir mi?

  • Moderatör Yazar 25 Temmuz 2021 Yanıtla

   Selam Kenan Bey, kawaks sürümleri ile alakalı değil. İndirdiğiniz rom dosyasından hiçbir değişiklik yapmadan doğru klasör içerisine yüklediğinize emin olunuz.

 2. Salih 18 Haziran 2020 Yanıtla

  Street Hoop indirdim ama file gözükmüyor!

  • Moderatör Yazar 18 Haziran 2020 Yanıtla

   Selam Salih Bey, Street Hoop oyunu resmi gözükür sayfada anlatıldığı şekilde resim klasörüne yükleyiniz. Eğer siz oyunu yüklemek istiyorsanız sitede Street Hoop oyunu sayfasına giderek sayfada anlatıldığı şekilde oyunu yüklemelisiniz.

 3. Burak 17 Şubat 2020 Yanıtla

  Dostum indirdiğimiz oyun klasörünü kawaks-room-cps2 yemi çıkartıyoruz

  • Moderatör Yazar 17 Şubat 2020 Yanıtla

   Selam Burak Bey, hangi rom dosyasını indirdiyseniz o klasöre yüklüyorsunuz. Mesela sitede Soccer Brawl Oyunu (Alternate Set) Neo Geo Rom başlığı yazıyor sa neo geo klasörünü cps2 yazıyorsa cps2 klasörüne yükleyeceksiniz.

   Başlıkta yazar hangisiz olduğu indirme sırasında site başlığına dikkat ediniz.

 4. Ersin 10 Şubat 2019 Yanıtla

  Emeğinize sağlık oyunu uzun uğraşlar sonunda sizin yöntemlerinizle kawaks ta açtım ama oyun kontrollerine giremiyorum. Birde Türkçeye nasıl çevireceğim teşekkürler.

  • Moderatör Yazar 11 Şubat 2019 Yanıtla

   Ersin Bey, oyun kontrollerini ve Türkçeleştirme işlemini kendi içerisinde yapıyorsunuz. Sitede Kawaks Emülatör Türkçe sayfasında konu hakkında detaylı bilgi önceden verildi. Sayfaya giderek okuyarak ve uygulayabilirsiniz. Sorunla karşılaşırsanız tekrar yazabilirsiniz.

 5. Ertan Kibar 31 Ocak 2019 Yanıtla

  Windows 10 da açmıyor!

  • Moderatör Yazar 31 Ocak 2019 Yanıtla

   Kibar Bey, Windows 10 işletim sistemi ile alakalı değildir Windows 10 da çalışıyor emülatör soru nedir yazar mısınız?