Kawaks Emülatör için Roms Klasörüne Rom Oyun Nasıl Yüklenir? Resimli Anlatım

Kawaks Emülatör için roms klasörünün içerisine rom dosyasını nasıl yükleyeceğinizi dair bilgiyi buradan sizlere vereceğiz. Daha rahat anlamanız için resimler ile gösterdik.

Kawaks programı site içerisinde veya başka bir kaynaktan indirirken sıkştırılmış halde indiririsiniz. Bu dosyayı Winrar ile açabilirsiniz. Kawaks programı açtıktan sonra rakamla 1 yazan yerde ki gibi gözükecektir. Rom dosyasından bahsetmiyoruz oyunların rom dosyalarını açmayacaksınız.

Kawaks Emülatör Türkçe Roms Klasörüne Yükleme

Kawaks emülatör programını açacaksınız. Oyunların rom dosyaları indirdiğiniz şekilde açılmadan yüklenmelidir, bu hususa dikkat ediniz.

Bu klasöre girerek rakamca resimde 2 yazan roms klasörüne gidiyorsunuz. Roms klasörü oyunun çalışması için rom dosyalarını atacağımız klasördür. Oyunların rom dosyaları sadece buraya yüklenmelidir.

Roms klasörünü açtıktan sonra en önemli yere geliyorsunuz. Rom dosyası resim de 3 yazan yer eğer cps1 ise cp1 klasörünün içerisine, cps1 ise cps2 klasörünün içerisine Neo Geo rom ise neogeo klasörünün içerisine yükleyeceksiniz.

Eğer indirmiş olduğunuz rom dosyasını cps1, cps2 veya Neo Geo olduğunu bilmiyorsanız. Kawaks programını açtığınızda üst menüden load Türkçe ise yükle menüsüne gittiğinizde oyun listesi açılacaktır. Burada örnekte Ganryu oyunu listede bulunuz. Harge göre sıralar g harfine bastığınızda g harfi ile alakalı oyunlar gelir.

Kawaks Emülatör Listesinden Bakarak Roms Klasörünü Öğrenme

Gördüğünüz gibi Ganryu oyununu ganryu.zip dosyasını neogeo klasörüne yüklediğimizde oyun çalışacaktır. Anlaşılmayan bir yer veya yapamadığınız bir işlem olursa alt taraftan bize sorabilirsiniz.

Yükleme işleminden sonra Kawaks emülatörünü çalıştırdığınızda Ganryu oyunu doğru klasör içerisine yüklendiğinden oyun aktif olacak size üzerine dokunduğunuzda oyun açılacaktır.

Oyun için Rom Dosyası Salt Okunur Olmamalı

Bazen rom dosyası salt okunur olabilmektedir. Rom dosyası çalışmazsa, rom dosyası üzerinden fare ile sağa tıklayarak öznitelikler karşında salt okunur seçimini pasifleştiriniz.