MAME Arcade Emülatör İndir ve Nasıl Kullanılır?

MAME tamamen olarak ücretsiz sunulan bilgisayarınızda kurarak Arcade oyunlarını oynayabilmeniz için gerekli oyun emülatörüdür.

Emülatör Windows 11 da içinde bulmak üzere tüm Windows işletim sisteminde çalışmaktadır. İşletim sisteminiz Windows olduğun müddetçe hangi Windows’un tüm işletim sisteminde kullanabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz indirme dosyasını bilgisayarınızda çalıştırınız. Arşiv dosyasını açınız ve program 7-Zip ile sıkıştırılmış ama sizin 7-Zip kurmanızı gerek yok exe olarak sıkıştırıldığında sadece kurulum yerini belirtiniz veya indirdiğiniz yere kurmak isterseniz direk Extract butona basmanız yeterli.

MAME Arcade Emülatör 0.217 (32 Bit) İndir

MAME Arcade Emülatör 0.217 (64 Bit) İndir

Kurulum sırasında ayrı bir klasör açmayacaktır, direk indirdiğiniz yere programı açacaktır eğer bir klasör belirtirseniz kurulum en son kısmına /mame emulator diyerek klasör olmasını isterseniz o zaman indirme klasörünün içine mame emulator klasörünü dosyaları açacaktır.

MAME Emülatör Nasıl Kullanır?

MAME Arcade Emülatör sadece oyunları çalıştırmak için gereken emülatör programıdır. Oyunları ayrıca indirmeniz gerekmektedir. Oyunları site içerisinde MAME Emülatör Oyunları sayfasında bulabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz tüm oyunlar için yapmanız gereken indirmiş olduğunuz arşiv dosyasının üzerinden indirdiğiniz şekilde arşivden çıkarmadan ve ismini değiştirmeden kurmuş olduğunuz MAME Emülatör içerisinde Roms klasörüne aynen yapıştırınız.

Daha sonra MAME Emülatör klasöründe mame.exe dosyasını çalıştırınız. Karşınıza ilk olarak oyun listesi çıkacaktır. Burada indirerek Roms klasörüne attığımız oyunu ismini bularak üzerine tıkladığınızda direk olarak çalışacaktır. Oyunu bulmanın kolay yolu ise üst taraftaki search yani arama kısmına oyunu adını yazabilirsiniz.

MAME Arcade Emülatör Kullanımı

Listede binlerce oyun mevcut yalnız bu oyunların sizin bilgisayarınızda olması gerekli. Oyun ismini üzerinde tıkladığınızda hemen yan tarafta bulunan infos menüsünden romset alanında oyunun adının nasıl yazılacağını görebilirsiniz.

Oyunda zip ve rar uzantılı arşiv dosyalarını desteklemektedir, burada dikkat etmeniz gereken ise oyun adının aynen Roms klasörünüzde burada yazıldığı gibi yazılması olacaktır çok küçük yazı değişimi yaptığınızda oyun çalışamayacak ve oyunu yüklemenizi isteyecektir.

Klaveye ayarları içinde oyun çalıştırmadan önce alt tarafta yer alan “Configure Options” menüsüne girerek açılan pencerede “General Options” menüsüne tıklayarak klavye ayarlamanızı yapabilirsiniz.