MAME Arcade Emülatör İndir ve Nasıl Kullanır?

Yorum Yazın (21 Yorum)

MAME tamamen olarak ücretsiz sunulan bilgisayarınızda kurarak Arcade oyunlarını oynayabilmeniz için gerekli oyun emülatörüdür.

Emülatör Windows 10 da içinde bulmak üzere tüm Windows işletim sisteminde çalışmaktadır. İşletim sisteminiz Windows olduğun müddetçe hangi Windows’un tüm işletim sisteminde kullanabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz indirme dosyasını bilgisayarınızda çalıştırınız. Arşiv dosyasını açınız ve program 7-Zip ile sıkıştırılmış ama sizin 7-Zip kurmanızı gerek yok exe olarak sıkıştırıldığında sadece kurulum yerini belirtiniz veya indirdiğiniz yere kurmak isterseniz direk Extract butona basmanız yeterli.

MAME Arcade Emülatör 0.217 (32 Bit) İndir

MAME Arcade Emülatör 0.217 (64 Bit) İndir

Kurulum sırasında ayrı bir klasör açmayacaktır, direk indirdiğiniz yere programı açacaktır eğer bir klasör belirtirseniz kurulum en son kısmına /mame emulator diyerek klasör olmasını isterseniz o zaman indirme klasörünün içine mame emulator klasörünü dosyaları açacaktır.

MAME Emülatör Nasıl Kullanır?

MAME Arcade Emülatör sadece oyunları çalıştırmak için gereken emülatör programıdır. Oyunları ayrıca indirmeniz gerekmektedir. Oyunları site içerisinde MAME Emülatör Oyunları sayfasında bulabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz tüm oyunlar için yapmanız gereken indirmiş olduğunuz arşiv dosyasının üzerinden indirdiğiniz şekilde arşivden çıkarmadan ve ismini değiştirmeden kurmuş olduğunuz MAME Emülatör içerisinde Roms klasörüne aynen yapıştırınız.

Daha sonra MAME Emülatör klasöründe mame.exe dosyasını çalıştırınız. Karşınıza ilk olarak oyun listesi çıkacaktır. Burada indirerek Roms klasörüne attığımız oyunu ismini bularak üzerine tıkladığınızda direk olarak çalışacaktır. Oyunu bulmanın kolay yolu ise üst taraftaki search yani arama kısmına oyunu adını yazabilirsiniz.

MAME Arcade Emülatör Kullanımı

Listede binlerce oyun mevcut yalnız bu oyunların sizin bilgisayarınızda olması gerekli. Oyun ismini üzerinde tıkladığınızda hemen yan tarafta bulunan infos menüsünden romset alanında oyunun adının nasıl yazılacağını görebilirsiniz.

Oyunda zip ve rar uzantılı arşiv dosyalarını desteklemektedir, burada dikkat etmeniz gereken ise oyun adının aynen Roms klasörünüzde burada yazıldığı gibi yazılması olacaktır çok küçük yazı değişimi yaptığınızda oyun çalışamayacak ve oyunu yüklemenizi isteyecektir.

Klaveye ayarları içinde oyun çalıştırmadan önce alt tarafta yer alan “Configure Options” menüsüne girerek açılan pencerede “General Options” menüsüne tıklayarak klavye ayarlamanızı yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Konu Hakkında 21 Yorum

 1. mehmet Yanıtla

  Selam tekken te51-dvd0.chd mame versiyonlu oyunu açamadım dvd versiyonlu rom vs her şey yaptım oyun listede var fakat açılmıyor bu oyunu açabilen var mı yada fikri konsola dönüştüren

  • Moderatör YazarYanıtla

   Sorunuz hakkında bilgimiz ne yazık ki yok Mehmet Bey. Sorunuza cevap yazan olursa direk onay vereceğiz bilginize sunarız.

 2. Nazım Yanıtla

  İyi aksamlar ben retropie kullanıyorum Rom’ları indirdikten sonra mame dosyasını aktardım peki bios’lari nereye aktarıyoruz ?

  • Moderatör YazarYanıtla

   İyi Akşamlar Nazım Bey, indirdiğiniz rom dosyası hangisi ise noegoe,cps1 ya da cps2 indirirken site başlığında yazar Mame klasörünü içerisinde roms klasörü içerisinde hangi romu indirdiyseniz o klasör içerine oyunun zipli halini aynen çıkarmadan yüklüyor mame oyun listesini açarak oyunu listeden arıyor ve açıyorsunuz.

 3. hakan Yanıtla

  sizin siteden indirdiğim mame hiç açılmıyor bi önceki yorumda bahsettiğim gibi english not found diye bir yazı çıkıyor hiç açılmıyor yani

  • Moderatör YazarYanıtla

   Tekrar selam Hakan Bey, doğru rom klasörüne yüklüyorsunuz değil mi? Mesala neo geo rom dosyası ise roms klasörü içerisinde neogeo klasörüne açmadan direk indirdiğiniz şekilde yükleyeceksiniz.

   Mame hiç açmıyor? Hangisini yaptınız olmadı bir örnek verin nerde sorun var beraber bakalım. İndirmeyi işletim sisteminiz bit sürümüne göre indirdiniz değil mi? 32 bit ise 32 indirme, 64 bit ise 64 bit olarak indirme yapmalısınız.

  • Moderatör YazarYanıtla

   Hakan Bey, şu şekilde yapın örnek 64 bit olsun 64 indirin c sürücüne yükleyin orada çalıştırın.

   C:\ yanına Mame yazın ve “Extract” tuşuna dokun. İndirmeyi C:\Mame olarak açacak oradan da mame64.exe 32 bit ise mame.exe dokunarak başlatacaksınız.

   Resim de görüyorsunuz açtı. Sadece Extract diyerek mame klasörüne çıkardım ve başlattım.

 4. hakan Yanıtla

  kaç tane emülatör yükledim açılmıyor.pc ye yeni format attım eksik kolan bişimi var acaba çözemedim english not found diye uyarı çıkıyıyor

  • Moderatör YazarYanıtla

   Selam Hakan Bey, siteden bu siteden bir tane rom dosyasını indirerek deneyin. Çalışmazsa detayları ile birlikte bildirin beraber bakalım.

 5. Turan Yanıtla

  Heralde bütün sitelerde aynı sorunlu rom geziyor veya ben biseyi eksik yapıyorum. Diğer romlar sorunsuz çalışıyor. Yıllar önce atari salonlarında oynadığımız bi oyun var dı rom unu buldum en az 10 farklı siteden farklı romlar indirdim fakat oyunu sağlıklı çalışmıyor. Grafikler sorunlu oyun ismi V goal soccer. Clone u v goal sca. Yine de emeğiniz için teşekkür ederim.

  • Moderatör YazarYanıtla

   Turan Bey, sadece bazı romları ekledik. Açıkça söylemek gerekirse Mame emülatörde çalışmayan çok rom dosyası var.

   Mame yerine Kawaks emülatör kullanabilirsiniz. Mame çok sorun veren bir emülatör programı ne yazık ki, önermiyoruz da!

   Kawaks emülatörde tüm romlar sorunsuz çalışıyor ve roms, cps1 ve cps2 rom gibi alternatifler var. Farkındayız Mame’de olan oyunlar Kawaksta olmayabiliyor. Yine de sorunsuz olsun diyenler sitede Kawaks emülatörü Kawaks (WinKawaks) Emülatör Türkçe İndir sayfasından indirebilirler.

 6. turan Yanıtla

  teşekkürler bilgiler için 217b emülatörünü indirdim mavi renkli mame.exe dosyasını çift tıklayınca açamıyorum. Sebebi ne olabilir sizce?

  • Moderatör YazarYanıtla

   Selam Turan Bey, işletim sisteminizin detaylarını paylaşabilir misiniz? Normalde çalışıyor her iki bit sürümündede sorun yoktur. İşletim sistemi detaylarını birde uyarı mı alıyorsanız uyarıyı paylaşınız.

   Önceden de şu işlemi yapınız. Name.exe dosyasında fare ile sağ menüden “Yönetici olarak çalıştır” menüsünden çalıştırmayı deneyiniz. Bizde ki 64 bit işletim sistemi olduğundan name64.exe yazıyor sizin işletim sisteminiz 32 bit ise name.exe yazar.

 7. yaşarcan Yanıtla

  indirdikten sonra direk roms kalsörüne yükleyin arkadaşlar mame emülatörden de oyunu bulun çalışıyor çok basit yapamayan olursa bana yazabilir sorunuzu cevaplarım

 8. Yusuf Yanıtla

  Söylediniz gibi oyunu kurdum. Roomlari atıyorum oyunun içine görüyor fakat çalışmıyor. Şöyle hata buluyor (The selected machine is missing one or more required ROM or CHD images. Please select a different machine. dl-1425.bin (24576 bytes) – NOT FOUND (gsound_hle) Press any key to continue.)

  • Moderatör YazarYanıtla

   Selam Yusuf Bey, Rom dosyasını açıyor musunuz? Rom dosyalarında eksik var rom dosyasını açıyorsanız açmayınız bir de rom dosyaları salt okunur ise dosya özelliklerine girerek salt okunur kutusunu pasif ediniz.