Metin2 Hakkında Bilgi

Metin2 oyunu 2005 yılında online oyun olarak Kore’de kurulmuştur. Daha sonra Gameforge firması satın alarak Türkiye’ye getirmiştir.

Türkiye’ye geldiğinde Türkçe ile beraber 17 dilde hizmet vermiştir. Metin2 diğer online oyunlar gibi seviye yükseltme amaçlı bir oyundur. Hayvanları veya canavarları öldürerek seviyenizi yükseltebilirsiniz. Oyunda sadece seviye yükseltmek iyi bir karakter için yeterli olmaz. İyi bir karakter için ayrıca itemlere ihtiyaç duyacaksınız.

Bu itemler zırh, silah, ayakkabı, kask, ve takılardan oluşmaktadır. Ayrıca bu itemlere + basarak saldırısını veya savunmasını yükseltebilirsiniz. İtemlere + basmak önemli olsada seviyesi ve efsunlarıda çok önemlidir. Buna örnek verecek olursak +9 kılıç size oyunun sonunu getirmeyecektir. Seviyenize göre yüksek +lı itemler takmanız gerekmektedir. Ayrıca efsun konusuna da gelecek olursak efsun eskiden çok nadir gelirdi.

Yani oyunun ilk çıktığında oynayanlar bilirler ki efsun sadece hayaldi. Şimdi ise Metin2’de efsunsuz item neredeyse satılmıyor bile. Efsun oyun için çok önemli bir konu bunu daha detaylı sizlere anlatacağım. Hangi karakter hangi efsun kullanmalı bunun hakkında başka bir yazımız bulunacak.

İtem ve benzeri bilgileri verdikten sonra size karakterlerden bahsedelim. Metin2’de sadece 4 karakter bulunuyordu daha sonra 1 karakter daha eklendi. Şuan 5 adet karakter bulunuyor bunlar savaşçı, ninja, sura, şaman ve lycandır.

Lycan sonradan eklenen bir karakterdir isimi de kurt anlamına gelmektedir. Karakterler kendi becerilerine göre 2’ye ayrılmaktadır. Buna örnek olarak Bedensel ve Zihinsel savaşçı karakterini gösterebiliriz. Karakterlerin oynanışı ve savaş taktikleri hakkında sizlere daha detaylı bilgi vereceğiz.

Oyunda sadece item olarak giyilen itemlerden başka itemlerde bulunmaktadır. Bu itemlerin bir çok çeşidi vardır balıktan + basma itemlerine kadar. Oyuna girdiğinizde bunların detaylarını göreceksiniz ve anlayacaksınız. Çünkü size burada anlatmaya çalışsak yazımız çok uzun olur bir işinize yaramaz. Mesela bir item sadece + basmaya yararken diğeri görev için gereklidir.

Oyun hakkında bir çok detay olduğu için diğer yazılarda bunları daha detaylı olarak anlatacağız. Size son seviye vb. bilgileri veremiyoruz çünkü değişkenlik gösterebiliyor. Oyunun amacı ve bir kaç bilgiyi size vermiş olduk başlangıç olarak yeterli. Oynarken daha detaylı bilgi sahip olacaksınız zaten bunu göreceksiniz. Oyun aslında kolaydan başlayıp zora doğru ilerlemektedir. Buda sizi kısa sürede olmasa da oyuna alıştırıyor ve detaylarını öğreniyorsunuz.

Ama şunu söyleyecek olursak gerçekten oynarken eğleneceğiniz oyunlardan olduğunu söyleyebiliriz. Eskinden orijinal yani kullanıcıların diliyle Türk tercih ediliyor olsa da. Daha sonra pvp serverlar daha çok oynanmaya başlamıştır. Pvp serverler açıklamasını yapacak olursak Metin2 oynunun çakması diyebiliriz. Çünkü oyunun bire bir aynısıdır ama kolay oynanabilen şeklidir. Yani Türk’te 1 senede 90 seviye oluyorsanız pvpde 1 günde olabilirsiniz. Seviye pvp serverin kullanışına görevde değişmektedir belki de girişte 250 seviye olabilirsiniz.

Metin2 pvp serverlarda çok talep gördüğünden dolayı site içerisinde onları da bulabileceksiniz. Size pvp serverların nasıl olduğunu kullanıcı sayısını vb. bilgileri de vereceğiz. Kısaca yazımız özetleyecek olursak oyun diğer online oyunlara benzediğini zaten söyledik. 10 senedir Türkiye’de hizmet verdiği içinde herkes neredeyse oyunu biliyor. Bilmeyenlerde yazımızı okuyarak diğer yazılarımıza bakarak veya oynayarak bilgi sahibi olur.

Oyunda önce hayvanları veya canavar ile savaş yapıyorsunuz. Karşınızda canlı oyun oynayan kişilerle savaş yani ws. atıyorsunuz. Tabi bunla da bitmiyor lonca krallık savaşları da bulunuyor. Krallık demişken de oyunda 3 adet krallık bulunmaktadır. Diğer krallıktaki kişiler sizin düşmanınız olarak görebilirsiniz. O size siz ona saldırsanız da zalim veya agresif falan olmayacaksınız.

Açıkçası bu yazımızda size Metin2 ile bütün her şeyi anlatamayız. Çünkü oyun kapsamlı bir oyundur ve çok uzun bir yazı ortaya çıkacaktır. Bunları sizlere farklı, farklı yazılarda bahsederek bilgi vereceğiz. Siteyi takip ederek Metin2 ve diğer oyunlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Etiket(ler):