Osmanlı Tokadı Android Oyunu

Oyun Konusunu Tahmini Okuma Süresi: 4 dakika, 29 saniye

Yorum Yazın

Animgraf Stüdyo tarafından mail olarak tarafımıza gelen, hoşumuza giden ve tamamen Türk yapımı olan Osmanlı Tokadı android oyununu kendimiz beğendiğimiz ve bu tür Türk yapımı Android uygulamalara destek vermek amacı ile sizlere tarafımıza gelen mailin aynısı sunuyoruz.

İncelediğimizde oyun gayet hoş ve idalı bir oyun. Ücretsiz fakat reklam içeren bu uygulamaya ilginizi çekebileceğini düşündük. Oyunun konu özetini ve oyunun seneryosunu alt tarafta okuyabilirsiniz.

Bağımsız olarak geliştirdiğimiz ve Ücretsiz olan Osmanlı Tokadı / Ottoman Slap Adlı oyunumuzun tanıtımı amacı ile size bu maili göndermek istedik. Oyun ile ilgili detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Osmanlı Tokadı Android Oyun Görüntüsü

Konu Özeti: İstanbul’ un Fethi sırasında, bu şehrin en kadim sığınaklarında saklanan bir tabur Bizans askeri, uzun süre bu sığınaklarda pusuya yatar.

Fatih Sultan Mehmed’ in ve ordusunun sonraki Fetih hazırlıkları için Edirne’ ye gitmesini fırsat bilerek, bir kuşluk vakti şehri tekrar ele geçirmeye çalışırlar. Yüce padişah Fatih ise, bu hadsizlere cevap olarak koca bir orduyu değil, sadece tek bir Delibaş Cengaveri yeterli görecektir.

Senaryosu:

Yıl 1453

Fatih Sultan Mehmet, en büyük hayali olan İstanbul’ u fetheder. Osmanlı durdurulamaz şekilde büyümeye devam etmektedir. İstanbul’ un fethi sırasında, bir kaç bin kişiden oluşan (1 Tugay) bizans askeri, şehrin en kadim ve gizli mahzenlerinde saklanırlar.

Tıpkı Truva’ da olduğu gibi sinsice bu mahzenlerde pusuya yatarak, yıllarca fırsat kollarlar. Şehirde sivillerin arasına karışan bazı Bizanslılar ise, onlara gizlice erzak ve bilgi götürerek, bir şekilde saklandıkları delikte hayatta kalmalarını sağlarlar.

Yıl 1454 – 1455

Fatih Sultan Mehmet bir sonraki seferi için planlar yapar, hazırlık süreci için ordusunu da yanına alarak Edirne’ ye gitmeye karar verir. Seferini nereye yapacağını sır gibi saklayan Yüce komutan Fatih, bu sinsi Bizans planından habersiz, İstanbul’ u bir gurup çeriye bırakarak Edirne’ ye gider.

Haberi alan Bizans tugayı, yıllardır sinsice planladıkları planlarını devreye sokarlar. Bir gece uyku saatinde sarayı kuşatırlar ve çerileri sinsice etkisiz hale getirip, sarayın mahzenlerine kilitleyeceklerdir. Bununla yetinmeyen Bizanslılar şehre dalarak sivillerin mallarını yağmalamaya başlarlar. Densizlikte sınır tanımayan canına susamışlar ordusu, bir haberciyi Fatih Sultan Mehmet’e gönderirler.

Fatih’ in huzuruna gelen haberci, yüce padişahım diyerek başlar anlatmaya. 3-5 bin kişilik küçücük bir ordu ile koca şehri nasıl tekrar ele geçirdiklerini söyleyip, Fatih’ i alaya almaya kalkışlarını anlatır. Fatih Sultan Mehmet olanı biteni sakince dinler. Yüzünde hiç bir ifade yoktur önce, derken bir anda gülmeye başlar. Yanı başında ki vezirleri şaşkınlıkla sorarlar, Ey Ulu Padişahım, sinirden mi gülersiniz?

Fatih vezirlerine dönerek: Bu kendini bilmezler 3–5 kişi ile İstanbul’ u ele geçirdiklerini sanırlar. Oysa bilmezler ki, benim bir tane cengâverim hepside bedeldir!

Fatih Sultan Mehmet fermanını yazdırıp verir haberciye. Tez zaman da cengavere ulaştırılsın der. Haberci fermanı aldığı gibi yollara düşer. Ve bir gün iki gecelik yol aşımından sonra Cengâver’ e ulaşır. Padişahın fermanını iletir.

Cengâver kimdir: Cengâver dik duruşlu, ensesi ve bilekleri kalın bir babayiğittir. Pek çok kabiliyeti ve yiğitliği ile nam salmış ve padişah tarafından bizzat övülen, sevilen bir yiğittir. Gelmiş geçmiş en büyük topu (Şahi Topu döken Urban ustanın yanına verilerek, en dövülmez demirleri dövmekle görevlendirilmiştir.

Öncesi ise yıllarca çeşitli eğitimler vermiştir. En çok bilineni ise, Başıbozuk ‘Delibaş’ ordusunu eğitmesidir.

Başıbozuk ‘Delibaş’ ordusu kimdir? Padişah seferlerde en ön cepheye atlı süvarilerin hemen önüne bu özel birliğini yerleştirir idi. Bu birlikte görev alan delibaşlar, çocuk yaştan seçilerek eğitilir, yıllarca mermer tokatlarlardı.

Yıllar içinde nasırlaşan elleri en acımasız silahları haline gelirdi. Öyle ki, atlı süvariler saldırdığında cephenin en önünde süvarileri onlar karşılar, bir tokatta atları rahatlıklar devirebilirlerdi. Cengâver bu Delibaşları eğiten gelmiş geçmiş en çetin ve sert yiğitti. Padişah Cengâverim diye onurlandırdıktan sonra, cengâver kaldı mahlası.

Cengâver fermanı duyar duymaz kaşlarını çatar, elinde ki dövmekte olduğu sıcak demiri çıplak elle tutar ve and olsun ki padişahımın fermanı boynumun borcudur ve tez zamanda yerine getirilecektir der ve şehre bir gece mesafede bulunan köyünden ayrılarak, İstanbul’ a bu densizlere haddini bildirmek üzere yola koyulur…

Bir kaç bin kişi ile şehri ele geçirdiğini düşünerek, yüce padişaha alaycı bir tavırla haberci gönderen bu sinsi densizlere karşı, Fatih’ in cevabı hayli ilginç olmuştur. Tek bir kişiden oluşan bir ordu! Şimdi fermanı yerine getirme ve şehri bu densizlerden sonsuza denk kurtarma zamanıdır!


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.