Oyunlar için Sistem Gereksinimi Karşılaştırma ve Öğrenme

Bilgisayarınıza kuracağınız oyunun sizin bilgisayarınıza uyumlu olup olmadığını bilgisayarınızın o oyunu kaldırıp kaldırmayacağını nasıl öğreneceğinizi anlatacağız.

Konumaza başlamadan önce sistem gereksinimi ne demek onun bilgisi vermek istiyorum size. Sistem gereksinimi oyunu oynamanız için gereken aygıtların neler olduğunu hangi aygıtlarda oyunun çalışacağının sunulmasıdır.

Her oyunda mutlak bir sistem gereksinimi vardır. Bir oyunu oynamanız için ne kadar bir monitör veya ses kartına ihtiyacınız var ise sistem gereksinimine de ihtiyacınız vardır. Her oyunda sistem gereksinimi değişir farklılık gösterir. Şimdi de sizde bulunan bilgisayarınızın özellikleri neler onu öğrenmenin yolu programsız basit bir şekilde size anlatacağım. Bu yöntem tüm Windows işletim sistemi için geçerlidir.

Bu anlattıklarım program ile sistem özellikleri öğrenme programı ile de yapılabilir lakin ben size en basit yolunu sunmak istiyorum. Program ile hiç uğraşmanıza gerek yok!

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek için masaüstünde bilgisayarım simgesinin üzerinde sağa tıklayarak “Özellikler” menüsüne tıklayınız. Özellikler sekmesine tıkladığınız karşınıza işletim sisteminizi hangisi olduğunu, XP, Vista, 10 ve diğerleri, işletim sistemi türünü 32 bit ya da 64 bit, işletim sistemi hızınızı, ram bellek hızını size gösterecektir. Bu ekranda sisteminizin tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca ses kartı ya da ekran kartı özelliklerini öğrenmek için de yapmanız gereken yine bilgisayarım simgesinden sağ tuş kullanarak “Özellikler” menüsüne gidiniz. Açılan pencerede “Aygıt Yöneticisi” alanına gittiğinizde burada ses kartı, ekran kartı ve diğer sistem aygıtlarınızın tüm özelliklerini görebileceksiniz.

İşte bu alanda siz kendi bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmiş oldunuz şimdi de karşılaştırma nasıl yapacaksınız onun bilgisini size vereceğim. Başta da söylediğim gibi her oyunu karşılayan bir sistem gereksinimi muhakkak vardır.

Burada siz oyunu sistem gereksinimleri bulduktan sonra sizde bulunan bilgisayar ile karşılaştırma yapmanız gerekmektedir. Örnekle daha da rahat anlamanızı istiyorum. Diyelim oyun Windows XP ve üzerinde çalışıyor sizin işletim sisteminiz Windows 7 ya da 10 ise bu oyunu oynayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Fakat Windows 98 işletim sistemi kullanıyorsanız işletim sisteminiz XP altı olduğu için oyunu çalıştıramazsınız.

İşlemci hızı, ram bellek ve ekran kartları oyunları hızlı ve sorunsuz olarak oynamada önemlidir. Bu bahsettiğimiz hızları dikkatli incelemelisiniz diyelim minimum 4 GB bellekte çalışan bir oyun eğer sizin bilgisayarınız 2 GB ya da daha altı ise çalıştırmayacaktır.

Ekran kartı 512 MB önerilen bir oyun sizin ekran kartınız 256 MB ise çalışmayacaktır. Bu şekilde de karşılaştırma yaparak oyunun bilgisayarınızın sistem gereksinimleri karşılaştırıp karşılaştırmadığını bulabilirsiniz.

Etiket(ler):